logo úvod


úvod
Práce v Německu » Vlastním autem

Vlastním autem v DE?

Bez problému! Auto mějte v dobrém stavu. Jako turista nemusíte nic navíc řešit, naopak budete nadšeni:

- žádná povinnost svítit ve dne
- velmi dobré silnice (hlavně západ a jih země)
- max. rychlosti město 50, mimo 100, dálnice doporučeno 130, jako tak je neomezená (až na dané označené úseky)
- žádné známky na dálnici (zatím, ... už se chystají :-()
- nemotají se vám nebozí cyklisté do cestě, jen velmi výjimečně - mají tu jinak svoje stezky
-smíte alkohol i za volantem (nevím teď promile, ale cca 1 pivo/1deci vína a můžete řídit beztrestně) .POZOR: v pořádku, pokud jedete "normálně"! U bouračky to může být přitížení, i když jste nehodu nezavinili.

Naopak věci navíc:
-do centra určitých měst je nutná eko-teroristická, pardon eko-.plaketka (zajímavé, prý i někteří DE policisté to nekontrolují, jakou v tom vidí ujetost a nesmysl)
-velké nebezpečí jsou cyklostezky - hlavně ty souběžné se silnicí. Odbočujete-li, řešíte nejen auta, ale navíc i případné cyklisty!!! Mají přednost.
-nezapomeňte na odstupy od vozidel, nejen dle zákona (je to pak opravdu trestné, kdyby to zrovna měřili), ale i jako tak je prostě velmi rozumné držet ty "dvě vteřiny" odstup! Hlavně město, kolony... vyhnete se ťukancům.

Kontroly:
neexistuje, že si dovolíte být nasrán, nebo gestikulovat s policistou... vězte, že nejste v ČR. Tady pokud vás zastaví, tak
-mají důvod - jeli jste rychle, přejeli stopku...
-jde JEN o běžnou kontrolu (hlavně v noci atd.. alkohol a pod.)
-přímo nadávka nebo gestikulace na policistu je TRESTNÁ a jsou za to mastné pokuty (!!!)

Policista je tady.. prostě běžná, dobře chápaná součást, žádní machírci a verbež s nízkým platem a poplivanou sebeúctou využívající rychlou jízdu snad i k soukromým účelům... jako můžete znát od nás (čest kvalitním lidem!), buďte slušní i vy prosím...
w

Dlouhodoběji v DE?
Pozor, cca po půlroce trvalého pobytu zde si musíte přehlásit své auto na německé značky a hlavně... pojištění :-( malými kličkami to lze obejít (mít auto na jinou osobu, auta střídat..) ale ať víte.

Paliva - srovnání s ČR - jména pohonných v Německu

ČR Německo (okt./cetanové číslo)
ČR
Německo (okt./cetanové číslo)
Natural 95
Super (95)
Natural 98
Super Plus (98)
-
speciality, např. Aral Ultimate 102 (102)
Nafta (cca 50)
Diesel (cca 50-60)
speciality, např. Maxxmotion Diesel (cca 60)
Maxxmotion Diesel (cca 60)
LPG
LPG
E85
ještě jsem neviděl :-)
-
E10 (viz níže, 95)
Nafta v DE má vyšší kvalitu, lepší mazivost. Obsahuje dle úžasných vylobbovaných zákonů do 7% ethanolu. Prémiová nafta je bez ethanolu, více odolná oproti mrazu (cca do -32 oproti cca -22 st.) a s více aditivy. Prémiová paliva obecně mohou být značena dle čerpací stanice (značky). Naprostým základem je pak Super (95), Super Plus (98) a Diesel.

95 okt. benzín má do 5% ethanolu.

V DE je mimo Superu ještě Super E10 - prostě jako Natural, 95 oktanů, ale do 10% ethanolu. © 2010-2014 Pavel Sláma. Všechna práva vyhrazena. Použití webu pouze pro vaši osobní potřebu, není-li písemně ujednáno jinak. Neoprávněné šíření bude přísně stíháno.