logo úvod


úvod
Práce v Německu » Typy práce a systém

Práce v Německu

V Německu pracujete v drtivé většině jako v ČR - na prac. poměr, nebo na svůj ŽL.

Práce na pracovní poměr

V inzerátech narazíte jako první na nabídky personálních agentur. Jde o o agentury, se kterými pak máte smlouvu a ty vás vyplácí. Samotnou práci pak děláte v samotných "třetích firmách", tedy tam, kde vás pracovat pošlou (fabrika, výpomoc..). Může to být různé střídání, může to být i dlouhodobá práce. Máte zpravidla stálý plat na hodinu, ač děláte ve svém tarifu jinak cokoli za práci. Přímo tato "třetí firma", pokud jste tam oboustranně spokojeni, vás může časem převzít. Ono pro ně je aspoň na začátek mít pracovníka od agentury i bohužel výhodné - žádné případné výpovědní lhůty, žádné remcání - prostě zavolají na agenturu, že vás už nechtějí a další den řešíte s agenturou kde dělat dál. Je to takovej lidskej mlýnek :-( . Plat je pak u základní mzdy ve srovnání (čistého řekněme 1000E) přímo u firmy pak cca o 200Eur vyšší.


Práce na český ŽL

Jdete-li pracovat, prvně hlavně musíte na sociální odbor (OSSZ) a musíte SAMI SEBE "VYSLAT" do zahraničí. K tomu, běžně po předložení vaší smlouvy vám předají v OSSZ tiskopis A1, dříve E101, který vám potvrdí příslušnost ke zdejším (ČR) právním předpisům, tedy i že si zde platíte daně apod.

 © 2010-2014 Pavel Sláma. Všechna práva vyhrazena. Použití webu pouze pro vaši osobní potřebu, není-li písemně ujednáno jinak. Neoprávněné šíření bude přísně stíháno.